top of page

 

                                                          Wykładowca spytał się swoich studentów na ćwiczeniach :
                                                              - Czy słyszeliście kiedyś o transplantacji kręgosłupa?
                                                                           Studenci myśląc, że to jakaś nowość :
                                                                                                      - Nigdy !!!
                                                                                                    Wykładowca:
                                                               - Ja również nie, więc DBAJCIE O SWÓJ jak najlepiej!!!

 

 

 

 

Co tak naprawdę wiemy o kręgosłupie ?
Kręgosłup można sobie wyobrazić jako wieloelementową rurę chroniącą rdzeń kręgowy. W kręgosłupie można wyróżnić krzywizny : kifozy oraz lordozy . Podstawowe elementy składające się na kręgosłup nazywamy kręgami; każdy z nich jest osobną kością.
Liczba kręgów jest różna w zależności od przynależności systematycznej kręgowca. Kręgosłup człowieka składa się z
- 7 kręgów szyjnych (C),
-12 kręgów piersiowych (Th),
-5 kręgów lędźwiowych (L) ,
-5 kręgów krzyżowych (S)
-4 do 5 kręgów guzicznych (Co) .
Bóle kręgosłupa najczęściej są w odcinku C lub L .
Ból ten wyłącza często z normalnego życia na kilka tygodni, a nawet miesięcy. Niekiedy, niestety, taki ostry początek jest zapowiedzią wieloletnich cierpień.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Coś dla Pań 

 

 

Buty na obcasie, choć niezwykle efektowne i dodające uroku wielu kobietom, mają niestety też swoje minusy. Codzienne używanie tego typu obuwia, niesie za sobą pewne konsekwencje, których czasem ciężko się pozbyć. Do nich należą między innymi :

- dodatkowe obciążenie kręgosłupa : jest wynikiem jego wygięcia, które spowodowane jest wymuszeniem innej niż fizjologicznej postawy. Środek ciężkości naszego ciała zostaje zmieniony, co skutkuje nienaturalną postawą. Chód na szpilkach sprzyja pogłębianiu się naturalnej lordozy lędźwiowej kręgosłupa. To z kolei skutkuje uciskiem na korzenie nerwowe i wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych pleców i kończyn dolnych. Może to potęgować objawy rwy kulszowej, jak również mieć swój istotny udział w etiologii choroby. Buty na obcasie mogą jednak przynieść ulgę w takiej patologii kręgosłupa, jaką jest spłaszczenie lordozy lędźwiowej. 
- skracanie się mięśni : mięśnie łydek nie pracują prawidłowo, stopa podczas chodzenia nie wykonuje naturalnego ruchu zgięcia grzbietowego, pozostaje w stanie zgięcia podeszwowego. Skutkuje to skróceniem mięśni łydek.
- usztywnienie ścięgna Achillesa : ścięgno które odpowiada za ruch mięśni brzuchatych łydki, ulega zesztywnieniu. Przypadłość bolesna, oraz prowadząca do poważniejszych urazów, np. zerwanie ścięgna przy uprawianiu sportu, zwłaszcza u osób zapominających o przed treningowych rozgrzewkach i rozciąganiu.
- śródstopie : pięty, od których w górę rozciąga się ścięgno Achillesa są narażone na wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Dotyczą one także samego ścięgna, które w tym momencie się skraca i przykurcza, co też rozprzestrzenia się na łydki, objawiając się kurczami mięśni tych części kończyny. Zmiany te wpływają także na utrudnienie chodu w płaskim obuwiu. W obrębie kości piętowej, na skutek przeciążenia mogą pojawić się charakterystyczne, bolesne wyrośla, zwane ostrogami. Jeżeli chodzi o śródstopie, istnieje duże ryzyko spłaszczenia stopy, czyli powstania płaskostopia. Jest to dolegliwość, która pociąga za sobą następne choroby, takie jak problemy ze stawami i kręgosłupem. Chód w szpilkach, wymusza takie ułożenie stopy, w którym duży ciężar kumuluje się z przodu stopy i w palcach. Wygląda to tak, jakbyśmy chodzili ciągle „na palcach”, a to z kolei wpływa na pojawienie się stanów zapalnych i niepoprawnego ułożenia palucha, a stąd już niedługa droga do powstania halluksów.
- kolana, biodra : dochodzi do deformacji chrząstki stawowej oraz zmian w obrębie kości tworzących staw kolanowy, osłabieniu ulegają jego inne elementy. Zalicza się do nich torebkę stawową i więzadła. Zużywają się i niszczą dużo wcześniej niż miałoby to miejsce podczas fizjologicznego sposobu poruszania się. Zwyrodnieniom towarzyszy ból, często utrudniający podejmowanie aktywności, a mięśnie i ścięgna w otoczeniu stawu są bardziej napięte, co ma główny wpływ na ograniczenie ruchomości w stawie. Długotrwałe narażanie bioder na niefizjologiczny chód i ułożenie kończyn dolnych oraz związane z tym obciążenia, mogą skutkować przedwczesnym zużyciem się tych stawów, co manifestuje się uszkodzeniem chrząstki stawowej i wieloma innymi zmianami zwyrodnieniowymi. Tkanka podchrzęstna kości ulega stwardnieniu i pojawiają się na niej wyrośla kostne. Ponadto chodzenie w butach na wysokim obcasie, wpływa na niewłaściwe funkcjonowanie i ukształtowanie mięśni oraz ścięgien, a także patologiczne zmiany w obrębie kości miednicy. Warto wspomnieć też o wpływie takiego obuwia na ukrwienie stopy. Skurczone i skrócone mięśnie nie pozwalają na prawidłowy przepływ i krążenie krwi w kończynach. Najłatwiej zauważyć te zmiany, podczas zmiany obuwia na takie z płaskim obcasem. Prócz nieprzyjemnych bóli dochodzi do tego, że przyzwyczajona do zgięcia stopa, sama "próbuje" dążyć do uniesienia pięty, przez skurczone właśnie mięśnie goleni. Chcesz tego uniknąć? 
Po pierwsze zredukuj czas chodzenia na wysokich obcasach.
Po drugie ćwicz samodzielnie w domu, stosuj ćwiczenia rozgrzewające i odciążające kończyny.
Po trzecie korzystaj z masaży! Masaż zmęczonych mięśni poprawi ich ukrwienie, pozwoli pozbyć się napięcia, pomoże odpocząć Twoim "ciężko pracującym nogom".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Coś dla Panów 

 

 

Kręgosłupowi zaszkodzi nawet codzienna półgodzinna jazda do pracy, jeśli nie będziesz pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.

Często kierowcy przyjmują zgarbioną pozycję i pochylają tułów ku przodowi. Jeśli dołączymy do tego skupienie, czy nawet stres związany z jazdą, możemy spodziewać się szybkiego wystąpienia bólu pleców. Powinieneś utrzymywać wyprostowaną górną część sylwetki, głowę opartą o zagłówek, a pośladki dosunąć jak najbliżej oparcia fotela. Nie zawsze samochód jest wyposażony w odpowiednio wyprofilowany fotel. W takim wypadku podeprzyj odcinek lędźwiowy gąbką w kształcie wałka. Natomiast jeżeli wybierasz się w daleką podróż, załóż na szyję poduszkę w kształcie rogalika, która podeprze odcinek szyjny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kręgosłup jest częścią naszego ciała, która jest narażona na ciągłe obciążenia. Nie tylko siedzący  tryb życia i pracy jest czynnikiem, który wpływa negatywnie na jego kondycję. Ciężka fizyczna praca, brak ruchu, jak również i aktywność fizyczna powoduje, że sam kręgosłup jak i mięśnie które go stabilizują, wykonują ciężką pracę. Warto o niego zadbać, dopóki lekkie dolegliwości nie przerodzą się w ból, a dyskomfort nie stanie się cierpieniem. 

bottom of page